SUZ2sspolars logo

Stacja kontroli pojazdów

Wszystkie samochody i inne pojazdy silnikowe poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowe przeglądy. Pierwsze badanie techniczne nowego samochodu musi zostać dokonane nie później niż przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, a kolejne badanie należy przeprowadzić po dwóch latach. Wszystkie następne przeglądy techniczne wykonywane muszą być już co roku. Wyjątkiem są tutaj ciągniki rolnicze, które muszą być kontrolowane co dwa lata. Regularne, wykonywanie przeglądów technicznych jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela zarejestrowanego na siebie pojazdu. Nie należy tego traktować jako jakiegoś, kolejnego, niepotrzebnego i uciążliwego przepisu, uprzykrzającego życie. Jazda niesprawnym pojazdem zawsze stanowi zagrożenie i dla kierującego i dla innych uczestników ruchu. Regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu lub motocykla w stacji kontroli pojazdów może nas uchronić przed poważnymi wypadkami, których przyczyną mogą być usterki techniczne naszego pojazdu, niewidoczne gołym okiem. My również prowadzimy stację kontroli pojazdów, z której mogą korzystać kierowcy z Poznania i okolic.

Co sprawdza się w Stacji Kontroli Pojazdów

Każda stacja kontroli pojazdów, niezależnie od tego, czy będzie znajdowała się w Poznaniu, czy w Baranowie koło Poznania, czy w jakiejkolwiek innej miejscowości i niezależnie od tego, czy badanym samochodem jest Suzuki S-Cross, czy malutki Fiat 126P, musi stosować dokładnie takie same procedury. Tak więc diagnosta musi sprawdzić:

  • Amortyzatory - przede wszystkim chodzi tutaj o stopień tłumienia drgań z przodu i z tyłu pojazdu.
  • Hamulce - tutaj nie bada się grubości klocków, lecz siłę hamowania, zarówno przednich, jak i tylnych hamulców oraz hamulca awaryjnego.
  • Luzy w układzie kierowniczym i zawieszeniu - to badanie wykonywane jest na tak zwanych szarpakach.
  • Oświetlenie - w tym badaniu sprawdza się barwę światła i jakość funkcjonowania reflektorów, a także kontroluje się zgodność oświetlenia z polską homologacją, co oczywiście w przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy takich np. jak wspomniana wcześniej Mazda może mieć istotne znaczenie.
  • Kierunkowskazy i tylne światła przeciwmgielne.
  • Emisję spalin i ewentualne wycieki oleju - samochód nie przejdzie badań, jeżeli jego silnik będzie nadmiernie wyrzucał cząstki oleju.
  • Okres homologacji na butlę w samochodach z instalacją gazową - z reguły zbiorniki takie są legalizowane na 10 lat. Po upływie tego okresu należy taki zbiornik ponownie zalegalizować lub wymienić na nowy.

Warto pamiętać o tym, że jeśli usterki pojazdu są na tyle poważne, że stanowią niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu, to diagnosta jest zmuszony zatrzymać dowód rejestracyjny i wysłać go do wydziału komunikacji. Takim pojazdem nie wolno poruszać się po drogach.

Nasza firmowa stacja kontroli pojazdów jest czynna od poniedziałku do soboty, a wszyscy właściciele pojazdów mieszkający w Poznaniu i okolicach mogą się z nami umówić telefonicznie na badanie swojej ukochanej Mazdy czy każdego innego pojazdu do 3,5 tony.

pn-pt: 08:00-19:00
sob: 08:00-14:00
nd: nieczynne

Można się umówić rówież telefonicznie pod numerem: 61 66 47 750

Copyright © AutoWache 2019, All rights reserved